1. YAZARLAR

  2. Av. Çağdaş EKER

  3. Grup Deyip Geçmeyin...
Av. Çağdaş EKER

Av. Çağdaş EKER

Avukat
Yazarın Tüm Yazıları >

Grup Deyip Geçmeyin...

A+A-

Corona’dan sebep evlere tıkılan insanların iki şey ile arası sıkılaştı: Birincisi yiyip içmek. İkincisi ise ekranlar

Bu süre zarfında, özellikle WhatsApp ve Telegram Gruplarına olan temayül arttı. Kalabalık gruplarda yapılan yazışmalar yoğunlaştı. 

Bu sebeple, iletişim ve muhabbet  maksadı ile kurulan gruplara ilişkin duygu ve düşüncelerimi kaleme almak istedim ben de... Malum vakit bol, çay gani...

Grup deyip geçmeyin. Bugün bir grup kolay kurulmuyor. Her şeyden evvel bir emek ve çaba gerektiriyor. Nice gruplar var ki düşünülüp, konuşulup hayata geçirilememiştir. Onun için kurulan grubun kıymetini bilmek lazım.

Ne diyorduk, grup deyip geçmemek lazım. Kurulması kadar, ayakta tutulması ve yaşatılması da ayrı bir emek ve fedakarlık gerektirir. Nice gırgır şamatalar, gözyaşartana kadar güldüren espriler, yüzde tatlı bir tebessüm bırakan güzel haberler, kurulan grup sayesinde aynı anda bir sürü insana ulaşır. Aynı anda yanakta tebessüm, yüzlerde kahkaha oluşturur. 

Gruplardan hüzünlü haberler ulaştırılır. Acılar, üzüntüler paylaşılarak azaltılır. İnsanım yalnız kalmaktan kaçmaya en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda imdada yetişir kurulan gruplar. Gözlerden dökülen gözyaşı, gruptan çıkıp karşıya geçmese de yürekteki hüzün, kaledeki burukluk ve kalpteki özlem erişir gruptan süzülerek herkese...

En kaliteli dedikodular, en kral adam gömmeler, en girift stratejiler konuşulur gruplarda... Ateşten, ulaklara, oradan telgraf ve telsize uzanan tarihi yolculuğun son aşaması olan gruplar, iletişim halinde olmanın gelinen zirve noktasıdır. 

Kurulan grubun dinamik olması, hayata atıf yapar âdeta... Kurallara uymayanların ATILMASI, posta koyanların istifa edip ayrılması, gerilimin yükseldiği noktada grubun yazışmalara kapatılması sanki hayatın içinden alınmış kesitlerdir. Yeni dahil olanlar, eskilerin anılması neler neler hatırlatır insana gerçek hayattan...

Velhasıl; şehirleri, sektörleri, tarzları, tavırları birleştiren bir mecradır gruplar. Ne onsuz olur ne onunla... Hatta zaman zaman balıklara yem vermek üzere uzak kalmak istemez isen mini bir krizin kapısını aralar, fırça yenilmesine sebep olur. “Kıymetli grup üyemiz yazmak istemiyor, gamarada konuşacakmış” denilerek merakları kamçılar. 

Eveeet, ne diyorduk: Grup deyip geçmeyin. Çok işlevseldir, çok hayatîdir, çok komiktir gruplar...

Avukat Çağdaş EKER

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum