1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Kent Konseylerinin Oy Kullanma ve Dava Açma Hakları Olmalı"
"Kent Konseylerinin Oy Kullanma ve Dava Açma Hakları Olmalı"

"Kent Konseylerinin Oy Kullanma ve Dava Açma Hakları Olmalı"

Güçlü bir iletişim ve etkileşim ağı ile gönüllülük ve demokrasi kültürünü şehirlere egemen kılmak için çalışmalarını sürdüren Kent Konseyleri Birliği, Ankara’ya gelen 11 büyükşehir’in kent konseyi temsilcileri ile başkentte toplandı.

A+A-

Güçlü bir iletişim ve etkileşim ağı ile gönüllülük ve demokrasi kültürünü şehirlere egemen kılmak için çalışmalarını sürdüren Kent Konseyleri Birliği, Ankara’ya gelen 11 büyükşehir’in kent konseyi temsilcileri ile başkentte toplandı.

Ankara Kent Konseyinin ev sahipliğinde ‘Büyükşehir Ölçeğinde Kent Konseyleri’ temalıçalıştay da bir araya gelen Türkiye Kent Konseyleri, Donem Başkanı Mürsel Sabancı’nın açılış konuşması ile başlayan çalıştaya, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın konuşması ile devam edildi

13 Mart Cuma günü Büyükşehir Kabul Salonunda gerçekleşen çalıştayın moderatörlüğünü Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Savaş Zafer Şahin yaptı. Hacettepe Üniversitesi SBKY den Prof.Dr. Muhittin ACAR ‘Büyükşehir ölçeğinde sivil toplum,hesap verilebilirlik ve tanıtım’, Prof. Dr. Mete YILDIZ’ın ise  ‘Büyükşehir ölçeğinde e-katılım ve dijitalleşme konularını işlediğiçalıştay,  Kent Konseylerinin Büyük ölçekli bölgelerde yasal ihtiyaçlarına zemin hazırlayacak.

BAŞKAN YAVAŞ, KENT KONSEYLERİ ÇALIŞTAYI’NIN AÇILIŞINDA KONUŞTU

“Kent Konseylerinin Oy Kullanma Ve Dava Açma Hakları Olmalı”

Büyükşehir Ölçeğinde Kent Konseyleri Çalıştayı’na katılan Başkan Mansur Yavaş, “Binlerce insanın yaşadığı kente aidiyeti nedeniyle bir araya gelip fikir üretmesi, tavsiyelerde bulunması ve bunu hiçbir karşılık beklemeden yapması saygıdeğer bir olay. Bunun karşılığında mutlaka ve mutlaka oy kullanma ve dava açma hakları olmalı” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde düzenlediği ‘Büyükşehir Ölçeğinde Kent Konseyleri Çalıştayı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Başkan Yavaş burada yaptığı konuşmada, kent konseylerinin sözde kalmaması gerektiğini belirterek, “Normalde, belediye meclisi ilgili komisyona, herhangi bir konuyu müzakere etmek için sevk ettiği zaman mutlaka kent konseyinin de ilgili paydaşından o konuyla ilgili görüş almalı” dedi. Kent konseylerinin dava açma hakkının olması gerektiğini vurgulayan Başkan Mansur Yavaş, “Kentin tüm paydaşlarından oluşan kent konseyi, kent için çalışıyor yani mutlaka dava açma hakkının olması gerekiyor. Dava açıldığında da husumet yokluğu nedeniyle reddedilmemesi için mutlaka bunun da, önümüzdeki günlerde düzenleneceği söylenen, Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı’nda olması gerekiyor” diye konuştu.

“MUTLAKA VE MUTLAKA OY KULLANMA VE DAVA AÇMA HAKLARI OLMALI”

Konuşmasında hem Kent Konseyleri Birliği’ni hem de Kent Konseyleri Platformu’nu takip ettiğini dile getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şöyle devam etti:

“Bence Kent Konseyleri Birliği ve Kent Konseyleri Platformu’nun yanyana gelip daha kuvvetli olması lazım. Binlerce insanın sadece yaşadığı kente aidiyeti nedeniyle bir araya gelip fikir üretmesi, tavsiyelerde bulunması ve bunu hiçbir karşılık, makam, ücret beklemeden yapması çok saygıdeğer bir olay. Bu insanlar karşılıksız bir şekilde böyle fedakârca kendilerini ortaya koyup çalışmalar yapıyorsa, bunun mutlaka bir karşılığının olması lazım. O karşılık da mutlaka ve mutlaka oy kullanma ve dava açma haklarının olması diye düşünüyorum.”

Kent Konseyi’nin Ankara’nın ilçelerinin birçoğunda olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Yavaş, “Kendine güvenen bir belediye başkanı kent konseyinden rahatsız olmaz. Çünkü sizin düşünüp üretemediklerinizi masaya getiriyor. Bundan değerli bir şey var mı? Bu nedenle, kent konseyi bilincinin Ankara’da daha da gelişmesini diliyorum” dedi.

“KUVVETLİ BİR KENT KONSEYİ OLSAYDI, HALKIN PARASI KURTULURDU”

Konuşmasında dünyayı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını vurgulayan Başkan Yavaş, şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman sivil toplumun ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Tek başına aldığımız kararlarla çılgın projeler yaparken halkın paralarını toprağa gömüyoruz. Bunlar olduğu zaman, belediye meclisinde çoğunlukta oldukları için başkana itiraz edemeyen meclis üyelerinin yerinde kuvvetli bir kent konseyi ve dava açma hakkı olsaydı, halkın parası kurtulurdu. Her gittiğim yerde diyorum; ‘Gelin, şehre karşı suç işlenecekse, eğer suçsa, beraber işleyelim. İyi şeyleri de beraber yapalım. Ortak olalım.’ Ben bir kişinin verdiği karardan, bin kişinin verdiği yanlış karar daha doğrudur, diye düşünüyorum. Sonucuna hep birlikte katlanacağımıza göre, o karar doğrudur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.