1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Sokağa Çıkma Zonguldak!
Sokağa Çıkma Zonguldak!

Sokağa Çıkma Zonguldak!

Şehre giriş ve çıkışların yasaklandığı 31 il arasında yer alan Zonguldak’ta Coranavirüs vakalarının tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine siyasetçiler harekete geçti.

A+A-

Şehre giriş ve çıkışların yasaklandığı 31 il arasında yer alan Zonguldak’ta Coranavirüs vakalarının tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine siyasetçiler harekete geçti. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında seçim bölgesi Zonguldak'ta vaka sayısının 400, ölümlü vaka sayısının ise 30'a yaklaştığını söyledi.

Resmi açıklamalara göre, en fazla ölüm oranına sahip ilk 10 il içinde, nüfusa oranla Zonguldak'ın ilk sırada yer aldığını ifade eden Yavuzyılmaz, "Zonguldak, madenci şehridir. Zonguldak'ta çalışan 10 binin üzerindeki maden işçisinin ve geçmiş yıllarda emekli olan madencilerin, mesleki hastalıkları bulunmaktadır. Akciğer ve solunum yolu hastalıkları ile KOAH, şehirde çok yaygındır. Nüfusun büyük çoğunluğu risk grubunda yer almaktadır." diye konuştu.

Kentte 1,5 kilometrekarelik bölgenin içinde 7 termik santral ünitesinin bulunduğunu, bu santrallerin faaliyetlerinden dolayı hava, toprak ve denizin kirlendiğini ileri süren CHP'li Yavuzyılmaz, kirliliğe bağlı kanser vakalarında da artış olduğunu, hastanelerde çocuk onkoloji bölümünün dahi açıldığını ifade etti.

Yavuzyılmaz, kentte yaşayanların, bilinen hastalıklarına rağmen önlem noktasında geç kalındığını iddia ederek deneme yanılma yoluyla günübirlik tedbirler alınarak sürecin idare edilmeye çalışılmasından kaynaklı, vaka artışlarının önüne geçilemediğini savundu.

Milletvekili Yavuzyılmaz, şunları kaydetti: "Virüsün şehre yayılmasına elverişli tüm koşulların bulunduğu bilinmesine rağmen kente araç giriş-çıkış yasağı, neden koronavirüs yayılmadan önce getirilmemiştir? Haftalardır yurt dışı ve İstanbul'dan kente gelen vatandaşlarımızın şehre virüs taşıdığı bilindiği halde neden yeterli tedbirler alınmamıştır? Virüsün maksimum hızla yayıldığı Zonguldak'ta esnaf, çalışan, işsiz, emekli vatandaşlar perişandır. Bütün şehir açlık, işsizlik ve koronavirüs üçgenine hapsedilmiş durumdadır. 30 büyükşehirle birlikte ilave tedbirler açıklanan Zonguldak'ın, büyükşehirler kadar imkanının olmadığı unutulmamalıdır. Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için daha ne beklenmektedir?"

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın açıklaması:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.