1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sosyal yardım kime verilmeli? İşte 6 milyonluk kesim!
Sosyal yardım kime verilmeli? İşte 6 milyonluk kesim!

Sosyal yardım kime verilmeli? İşte 6 milyonluk kesim!

Sosyal yardım kime verilmeli? Türkiyede yaklaşık 12 milyon kişi bir şekilde devletten sosyal yardım alıyor ve bu yardımlarla hayatlarını idame ettiriyorlar.

A+A-

Sosyal yardım kime verilmeli?

Türkiyede yaklaşık 12 milyon kişi bir şekilde devletten sosyal yardım alıyor ve bu yardımlarla hayatlarını idame ettiriyorlar.

Bu kesimde 65 yaş üzeri, engelli, yaşlı yada engelli yakınına bakanlar vs. Korona virüsü sonrası oluşan ekonomik daralma sürecinde en çok kimler etkilendi peki?

Memur, kamu işçisi ve kamu ile bağlantılı işlerde çalışan yaklaşık 4 milyon kişinin ekonomik hayatında birşey olmadı. Bu kişileri aileleri ile sayarsak yaklaşık 14 milyonluk bir kitle.

Türkiyede yaklaşık 12 milyonda emekli var bunlarda 2 ile çarpıldığında 24 milyon ediyor.

Yaklaşık 50 milyonun ekonomik olarak birşey değişmedi. Hatta sosyal yardım alan kesimde nisbi olarak bir düzelme dahi oldu.

Sırf merkezi hükümetin bu kesime 1000 tl aktarımını ve belediye, kaymakamlıkların yardım için ilkin bu insanlara yönlendiklerini düşünürsek ekonomik olarak en çok korona sürecinden  avantajlı bu kesim karlı gözükmekte.

Türkiyenin nüfusu 81 milyon kişi geriye kalan 31 milyonun koronadan dolayı ekonomik etkilenmesi ise şu şekilde olmuştur.

5 milyonluk ticari anlamda orta ve üst kesim -aileleri ile beraber- bu süreçten kayıpla çıkabilirler ancak onların mağduriyetleri merkezi hükümetin kredileri yoluyla giderilir.

Geriye kalan küçük esnaf ve beyaz yada gri yakalılar. İşte bu kişileri iyi analiz etmek gerek.

Devlet desteği alınacağından dolayı çoğu resmi işletme yanlarında sigortalı olarak çalıştırdıkları kişileri işten çıkarmadılar hükümetin kısa çalışma ödeniği ile kredi seçeneklerini bekliyorlar. Bu nedenle sigortalı gözüken kesimde ciddi bir kayıp yok gibi. Bu kişiler aileleri ile birlikte 15 milyonluk bir kitleyi oluşturuyor.

Şimdi bu kesim için koronanın süresi önemli, bekleyip göreceğiz.

Koronanın ekonomik krizinden kısmen çiftçi etkilendi ancak bu süreci çok çok zor durumda kalmadan halledecek gibi. Yaklaşık bu kesimde 5 milyon civarında.

Şimdi geliyoruz koronanın asıl darbe vurduğu 6 milyonluk kesime.

Bunlar kim mi? Küçük ve orta işletmelerde (kafe, lokanta, manav, berber, kuaför gibi hizmet sektöründe kayıtsız çalışanlar) yine berber, kuaför, dolmuşçu, taksici, büfeci, otobüsçü, seyyar satıcı, pazarcı gibi ekonomik anlamda kayıt altında olmayan kesimler ve onların aileleri.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.