1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TBMM’DE MASKELİ OTURUM
TBMM’DE MASKELİ OTURUM

TBMM’DE MASKELİ OTURUM

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

A+A-

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Meclis Başkanvekili Levent Gök, koronavirüs önlemleri kapsamında Genel Kurulu maske takarak yönetirken, milletvekilleri de yerlerinden ve kürsüden yaptıkları konuşmalarda maskelerini çıkarmadı. Yarın, İnfaz kanunun maddelerinin görüşülmesine devam edilecek. 
Başkanvekili Gök, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ve Karabük'ün kuruluşunun 83. yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, 3 Nisan 1937'nin Karabük için önemli bir gün olduğunu kaydetti. Bu tarihin KARDEMİR'in ve Karabük'ün temelinin atıldığı bir gün olduğunu dile getiren Ünal, "Sanayileşme hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve KARDEMİR'in kurulması ve yaşatılmasına emeği geçenlere minnet ve şükran duygularımı ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

KARDEMİR'in kurulduğu günden bu yana hızla büyüdüğünü, ürettiği hizmetlerle ülkenin inşasına büyük katkılar sunduğunu belirten milletvekili Ünal, KARDEMİR'in sosyal sorumluluklarını da yerine getirdiğini dile getirdi.

MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, cumhuriyetin ilk yıllarında da bulaşıcı hastalıklara karşı büyük mücadeleler verildiğini, Türkiye'nin şu an çok iyi enfeksiyon, mikrobiyolog, patoloji uzmanı hekim ve bilim adamları olduğunu, 1 milyonu aşkın sağlık ordusu bulunduğunu kaydetti.

MHP'li Arkaz, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'de kurulacak sağlık komplekslerini desteklediklerini belirterek, "Biz, MHP olarak insan sağlığı için yapılan her işin sonuna kadar yanında ve arkasındayız." diye konuştu.
Arkaz, salgına karşı herkesin kendini koruması, insanların kendi kendilerinin doktoru olması gerektiğini belirterek, "Benim bir önerim var, 'altı s' diyorum. Soğan, sirke, sarımsak, spor, su ve sabun; bunlardan uzak durmayacağız." dedi.

                            arkaz.jpeg

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 95. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, 5 Nisan 1925'te TBMM'nin Maraş'a İstiklal Madalyası gönderdiğini söyledi.

Öztunç, Ankara'dan kurtuluş mücadelesine katılanların isimlerinin madalya vermek için Maraş'tan istendiğini, bunun için toplanan Maraşlılar tarafından "Maraş'ta kurtuluş mücadelesine katılmayan tek bir fert yoktur." yanıtı verildiğini ve böylece kentin İstiklal Madalyası aldığını anlattı.

Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden Kahramanmaraş'ın bugün yeterli hizmet alamadığını savunan CHP'li Öztunç, hükümetten kente daha fazla destek vermesini talep etti.

İstanbul'da koronavirüs bulaşan kişi sayısının çok hızlı arttığını dile getiren Öztunç, bu ilde sokağa çıka yasağı ilan edilmesini de istedi.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, koronavirüs vakalarında ciddi bir artış görüldüğünü, bu işin şakası olmadığını bir ay önce de söylediklerini belirterek, "O gün bizi dinleyip, gerekli ve kesin tedbirleri erkenden alsaydınız bugün bunca can kaybetmeyecektik. Sokağa çıkma konusunda aldığınız taksit taksit tedbirler de yeterli değil. Tedbirler daha da arttırılmalı, tam karantina ilan edilmelidir." dedi.

Hükümetin, tam karantina ilan etmekte gecikmesi halinde vakaların artacağını ileri süren Türkkan, Beylikdüzü'ndeki TÜYAP ve Kurtköy'deki CNR fuar alanlarının sahra hastanesi olarak kullanılabileceğini, bu yerlerin alt yapılarının da hazır olduğunu, birkaç günde devreye alınabileceğini söyledi.

                              2-lutfu-turkkan.jpeg

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, PKK tarafından şehit edilen işçilere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Köşeye sıkışan terör örgütünün, sivil ve savunmasız insanlara da kastettiğinin bir kez daha görüldüğünü belirten Akçay, "PKK'yı terör örgütü değil de sanki 'kanarya sevenler derneği' gibi sempatik göstermeye çalışanların, bu hain saldırıya ne diyeceklerini merak bile etmiyoruz." dedi.

Salgının sürdüğü bugünlerde sağlık çalışanlarının yanı sıra güvenlik güçlerinin de görevlerinin başında olduğunu dile getiren Erkan Akçay, emniyet mensuplarının çalışma koşullarının, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışmalarının ertelenemez bir mesele olduğunu vurguladı.

                             erkan-akcay.jpeg

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Polis Haftası'nın 6-12 Nisan'da kutlandığını anımsatarak, "Şehit olduklarında ardından hep beraber gözyaşı döktüğümüz, her olayda ilk aklımıza gelen, ilk sarıldığımız... Seçim olur eve gitmezler, gezi olur kask üstünde yatarlar, darbe olur mesai saatleri iki katına çıkar, maç, bayram, miting olur eve gitmezler, lider gelir, bakan gelir eve gitmezler. En çok çalışan meslek grubu polisler." dedi.

Seçim öncesi 3 bin 600 ek gösterge sözü verildiğini ancak yerine getirilmediğini ifade eden Özel, "Ancak polis başta olmak üzere öğretmen, hemşire, infaz koruma memurlarının, kapsam dışı kalan Silahlı Kuvvetler personelinin bu eksiğini hızla yerine getirelim. Aynen, hekime karşı şiddet meselesinde olduğu gibi bu konuda tam bir dayanışma ve tam bir iş birliği teklif ediyoruz." diye konuştu.

Grup Başkanvekili Özel, pandemiyle mücadelede yerel yönetimlerin dışlanamayacağını belirterek, gıda, ilaç, maske, dezenfektan üreten sektörler dışındakilerin kapatılarak hastalığın yenilebileceğini iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Diyarbakır'da terör örgütünün saldırısında şehit olan vatandaşlara rahmet diledi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, baştan beri son derece şeffaf bir süreç yürüttüğünü anlatan Zengin, bu durumun öncesinde İstanbul'a her gün 1 milyon 650 bin kişi geldiğini, ilde de nüfusun yoğun olduğunu kaydetti. Özlem Zengin, Koca'nın da "Koronavirüsün merkezi İstanbul olacak" dediğini de belirterek, bunun nedeninin nüfus ve İstanbul'a girişlerle ilgili olduğunu dile getirdi.

Önlemlerin de çok hızlı alındığını belirten Zengin, "Türkiye, sıtma tedavisinde kullanılan, halk arasındaki adıyla kinin temin ederek, hem bununla alakalı dünyadan yaklaşık 500 bin kutu ilaç toplayarak hem de Macaristan'dan ham maddesini satın alarak, hastalara başlangıç safhasında bunu vererek ölümlerin sayısını düşürmek konusunda büyük bir gayret sarf etti ve neticesini aldı." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, devletin bir hizmet olarak ücretsiz maske verdiğini, yapılan şeylerin değersizleştirilerek siyasi rant elde edilemeyeceğini kaydetti.

Sağlık çalışanlarıyla ilgili çalışma yapmak istediklerinde buna "hayır, olmaz" dendiğini anlatan Zengin, "Sağlık çalışanlarımızla alakalı kanun teklifimizi Meclis Başkanlığımıza veriyoruz. Destek veren, verir. Biz zaten bugüne kadar olduğu gibi siz destek verseniz de vermeseniz de yapmamız gerekenleri bu ülke için yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz." dedi.

                             ak-partli-kadin.jpeg

Bütün gayretlerin vatandaşların hayat kalitesinin, bir adım daha ileri gitmesi için olduğunu belirten Özlem Zengin, CHP Grup Başkanvekili Özel'in kullandığı "kandırmak" kelimesini de reddettiğini ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, sağlık çalışanlarına şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerin de TBMM'nin gündeminde olduğunu ifade ederek, "Bugün itibarıyla Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifimizi de AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla TBMM'ye vermiş bulunmaktayız. Bütün parti grupları olarak bir anlaşma ve uzlaşmayı temin etmemiz halinde infaz düzenlemesine eklemenin en seri ve kısa yol olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Bu tartışmaların ardından İnfaz Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine geçildi. CHP, bu teklifin bir infaz değişikliği olmadığını, terör suçlarının da bırakılacağı bir af olduğunu iddia ederken, AK Parti sözcüleri, bu kanun teklifinin kesinlikle af olmadığını bir infaz düzenlemesi olduğunu ısrarla dile getirdiler. HDP sözcüleri de bu bu kanun teklifinde bir adaletsizlik olduğunu, toplumsal barışı sağlamak için herkesi kapsayacak bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söylediler. MHP sözcüleri, AK Parti ile birlikte verdikleri kanun teklifinin beklentileri karşılayacağını ifade ederken, İyi Parti sözcüleri kanunlaştırılması istenen teklifin toplumun beklentilerini karşılayamayacağını ifade ettiler. Teklifin geneli, AK Parti ve MHP’nin evet oyları ile kabul edildi. CHP ve İyi Parti teklifin reddi yönünde oy kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.