1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Troller İşbaşında!
Troller İşbaşında!

Troller İşbaşında!

Belediyeler tarafından başlatılan yardım kampanyalarına vatandaşın beklenenden fazla ilgi gösterek sahiplenmesi sosyal medya trollerini rahatsız etti.

A+A-

Belediyeler tarafından başlatılan yardım kampanyalarına vatandaşın beklenenden fazla ilgi gösterek sahiplenmesi 'Sosyal Medya Trollerini' rahatsız etti.

"Madde 3 – Kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergiler yardım toplayabilirler."

Açık hükmüne rağmen, 'Sosyal Medya Trolleri' belirli hesaplardan ısrarla belediyelerin yardım kampanyası düzenlemesinin 2860 sayılı Kanuna aykırı olduğuna vurgu yaparken karalamada bir adım daha ileri giderek İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderildiği iddia edilen bir yazı servis ettiler.

Ülkemizin tanınmış hukukçularından Kerim Yılmaz yaptığı açıklamada:

"İçişleri genelgesi Belediyenin bağış kabul kampanyasını engeller mi sorusuna cevaben; 5393 S.Y.nın 59/1-g maddesinde açıkça bağış kabul edeceği yazılı olup bu yasal yetkiyi Başkan kullanabilir ve izne tabi değildir. ABB nin salgında yoksullara harcama amaçlı bağış kabulü devam!"

Yine Ülkemizin Tanınmış Hukukçularından Adnan Paksoy ise:

"Belediyeler Kanununun, Belediye başkanının görev ve yetkilerini düzenleyen 38. Madde L bendi gereği, Belediye Başkanı şartsız bağışları kabul edebilir. Bu nedenle hukuki bir sıkıntı yok." açıklamasında bulundu.

İşte sosyal medyada dolaşan o yazı:

ic-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.