1. YAZARLAR

  2. Barış Yüksel

  3. Türk Milliyetçiliği
Barış Yüksel

Barış Yüksel

Barış Yüksel
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Milliyetçiliği

A+A-

            Milliyetçilik; en basit ifadeyle mensubu olduğumuz milleti sevmek ve bu milletin diğer milletler arasında en ileri millet olması için gösterilen çabanın bütünüdür. Bu hedefe giderken mutlak suretle birlik şeklinde hareket etmek zaruridir, bireysel olarak gösterilen her çaba bu amacın nihayete ermesi noktasında faydasız olacaktır. 

            Yusuf Akçura’nın yazdığı ‘’Üç Tarz-ı Siyaset’’ kitabı Türk Milliyetçiliğinin manifestosu olarak kabul edilir. Akçura bu eserinde o döneme hakim üç siyasi düşünce olan ‘’İslamcılık, Osmanlıcık ve Türkçülük’’ akımları arasında çözümleme yapmış ve devletin ayakta kalması için tek çıkar yolun Türkçülük akımı olduğunu ifade etmiştir. Ardından Ziya Gökalp, Osmanlı’nın son zamanları ile Cumhuriyet dönemine damga vuracak fikri hareketin öncülüğünü yapmıştır. Ziya Gökalp ‘’Türkçülüğün Esasları’’ kitabında millet kavramını dil ve kültürel birlik olarak tanımlayıp, her türlü ırkçılığı da reddetmiştir. Cumhuriyet dönemindeki Türk Milliyetçiliği hareketinin en bilinen aktörü ise Hüseyin Nihal Atsızdır. 1944 yılında görülen Türkçülük-Turancılık davası Türk Milliyetçiliğinin ülkemizdeki gelişimi açısından kritik bir dönüm noktasıdır. Bu süreçte Türk Milliyetçiliğinin büyük önderleri ırkçılıkla suçlanmış ve yargılanmıştır. Türk Milliyetçiliğini siyasal bir harekete dönüştürerek öncülüğünü yapan ve Türk-İslam sentezine dinamizm veren şahsiyet ise Başbuğ Alparslan Türkeş olmuştur. Bu süreçten sonra Türk Milliyetçileri birliktelik duygusuyla hareket edip kimliklerini siyasal alanda gösterme imkanı bulmuştur. 

                                 dfsfs.png

            Türk milletinin diğer dünya milletleri içerisinde spordan-sanata kadar her alanda lider millet olması için çalışmak her Türk milliyetçisinin asli görevidir. Şüphesiz bu uğurda çalışabilmek için dünyayı iyi şekilde yorumlayan milliyetçiler şarttır. Bu şartın sağlanması içinde gayri milli unsurlardan arındırılmış bir milli eğitim şarttır. İyi eğitilmiş, birinci amacı para kazanmaktan ziyade milletinin çıkarını gözetmek olan nesiller yetiştirerek bu amaca ulaşılabilir. Bunun için milli çıkarları ve hassasiyetleri ön planda tutan milliyetçi eğitmenler şarttır. 

                                xcvxvx.png 

            Türk milletinin büyüklüğü ve feraseti öylesine güçlüdür ki yeniden ayağa kalkması durumunda hedefi yeniden ‘’KIZIL ELMA’’ ülküsü olacaktır. Türk devletlerinin tek bir çatı altında birlik olup Turan Ülküsünü gerçekleştirme iradelerini ortaya koyduğu gün bütün Alem-i Cihan korkudan tir tir titreyecektir. Türk gençlerinin artık Türk Dünyası haritasına bakıp hülyalara dalma vakti geride kalmıştır. Türk gençleri öz karındaşlarına kavuşmak ve Türk Birliğini kurma ateşiyle yanıp tutuşmaktadır.  

            Mazisi M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan, dünyada askeri yapılanma ve devlet teşkilatçılığı alanında nam salmış yüce Türk Milletimizin istikbali için; durmadan çalışmakta biz Türk milliyetçilerinin boynunun borcudur. 

Barış YÜKSEL
HAZİRAN 2020/ANKARA

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.