1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaşın Gözünden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve TBMM
Vatandaşın Gözünden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve TBMM

Vatandaşın Gözünden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve TBMM

SAD Strateji Araştırma Şirketi tarafından  “Açılışının 100. Yılında TBMM’nin Vatandaş Algı Araştırması” adı altında yapılan anket sonuçları açıklandı.

A+A-

SAD Strateji Araştırma Şirketi tarafından  “Açılışının 100. Yılında TBMM’nin Vatandaş Algı Araştırması” adı altında yapılan anket sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarında vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, TBMM, milletvekilleri ve siyaset kurumlarıyla ilgili düşüncelerini ortaya koydu.  27 ilde, 1.518 vatandaşla gerçekleştirilen ankette vatandaşlara birçok başlık altında sorular soruldu. 
İşte o anket sorularından bazıları:

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ HAKKINDA VATANDAŞIN GENEL ALGISI

  • Size göre Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri öncelikli olarak neresidir?

“Size göre Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri öncelikli olarak neresidir?” sorusuna Katılımcıların %64,4 ü ‘Meclis(TBMM), %19,2’i ‘Cumhurbaşkanlığı’, %5,2’si’ Belediyeler’, % 2,9’u ‘Siyasi Partiler’, %2,9’u ‘STK’lar’ cevabı veriyor. Araştırma çoğunluk, Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri olarak TBMM’yi gördüğünü ortaya koyuyor. 

                                      ekran-resmi-2020-04-25-15.50.43-001.png

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işlediğini düşünüyor musunuz?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işlediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna, katılımcıların %31,2’si ‘Evet’, %32,5’i ‘Kısmen’, %36,3’ü ‘Hayır’ cevabı verirken, soruya, AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 5,0’i ‘hayır’ cevabı verirken, buna karşılık ‘Evet’ ve ‘Kısmen’ diyen CHP'ye oy verenlerin oranın ise  yüzde 31 olduğu gözlemleniyor.

                                     ekran-resmi-2020-04-25-15.52.40-001.png

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNDEN MEMNUNİYET DÜZEYİ

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulamasından genel olarak memnuniyet dereceniz nedir?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulamasından genel olarak memnuniyet dereceniz nedir?” sorusuna Katılımcıların  %32,3’ü ‘Memnun’, % 19,9’u ‘Ne memnun/Ne değil’, %47,8’i ‘Memnun değil’, cevabı veriyor.  Bu rakamlar aynı zamanda bir önceki Cumhurbaşkanlığı Sisteminin kuvvetler ayrılığı bakımından en iyi işleyen ayağı sorusundaki ‘Hiçbiri’ şıkkına verilen cevaptaki % 47,3 oranı ile paralellik gösteriyor.  Memnunlar ve ‘Ne memnun/ne memnun değil’ oranları toplamının %52,2 olduğu görülüyor.

 

TBMM HAKKINDA VATANDAŞIN DÜŞÜNCELERİ

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden sonra TBMM’nin etkinliğinin daha da arttığını düşünüyor musunuz?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden sonra TBMM’nin etkinliğinin daha da arttığını düşünüyor musunuz?” sorusuna Katılımcıların %12,4’ü ‘Evet daha da artı’, %15,3’ü ‘Kısmen arttı’, %18,7’si ‘Değişen bir şey yok’, %53,6’sı ‘Etkinliği daha da düştü’ cevabı verirken, oranlar ‘Etkinliği daha da düştü’ görüşünde olanların %50’nin üzerinde olduğunu gösteriyor. TBMM’nin etkinliğinin daha da azaldığını düşünen erkeklerin oranı kadınlara göre daha yüksek, bunun yanında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden sonra TBMM’nin etkinliğinin düştüğü konusunda yaş gruplarının yükselmesi ile paralel bir çizgi gözlemleniyor.

                                    ekran-resmi-2020-04-25-15.53.10-001.png

 

SİYASET KURUMU HAKKINDA VATANDAŞIN GÜVEN ALGISI

  • Siyaset kurumuna güven düzeyiniz nedir?

“TBMM’ye güven düzeyiniz nedir?” sorusuna Katılımcıların  % 34,2 ‘Güveniyorum’, % 28,6 ‘Ne güveniyorum/Ne güvenmiyorum’, %37,2 ‘Güvenmiyorum’ cevabı veriyor. Katılımcıların TBMM’ye güven düzeyi erkekler ve kadınlarda düşük orandaki farklarla birbirine yakın olduğunu gösteriyor. TBMM’ye güven düzeyi yaş gruplarına göre orta yaş grubunda daha yüksek iken genç ve ihtiyar yaş grubunda daha düşük orandadır. TBMM’ye güven düzeyi açısından AK Parti’ye oy verenler %58’lerin üzerinde. Güvenin düşük olduğu kesim %12,3 düzeyindedir. Buna karşılık CHP’ye oy verenlerde güven algısı %20’ler seviyesinde, güvensizlik algısı ise % 56,8 oranında görülmektedir. MHP’ye oy verenlerde bu algı %45,3, güvensizlik algısı % 24,8 düzeyindedir.

                                    ekran-resmi-2020-04-25-15.53.51.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.